części samochodowe

Rynek części i akcesoriów samochodowych w Polsce

Rynek motoryzacyjny to branża, która dynamicznie się rozwija. W tym roku jego wartość szacuje się na 30 mld zł. I wciąż rośnie. Co stoi za tym rozwojem? Jakie są jego dalsze tendencje?

Rynek samochodowy w Polsce

Więcej samochodów

W Polsce jest coraz więcej aut, a co za tym idzie – wzrasta zapotrzebowanie na części i akcesoria motoryzacyjne. W tym roku, w Polsce przypada prawie 600 samochodów na 1000 mieszkańców. Szacuje się, że w dużych miastach, takich jak Poznań, jest więcej aut niż zameldowanych mieszkańców. Wzrost zamożności społeczeństwa oznacza, iż ilość ta będzie wciąż rosła. Więcej samochodów oznacza większe wpływy z napraw oraz prac wynikających z jego eksploatacji.

Mniej mechaników – amatorów

Coraz mniej osób decyduje się na samodzielne prace przy samochodzie. Oleje i płyny częściej wymienia się w profesjonalnych warsztatach i serwisach niż na przydomowych kanałach.
Wynika to z faktu, że użytkownicy aut, coraz bardziej cenią sobie bezpieczeństwo. Z tego powodu, wolą oddać samochód w ręce profesjonalisty niż próbować samodzielnych napraw.
Nowsze samochody są też bardziej skomplikowane i ich naprawa na podwórku jest po prostu niemożliwa. Młotek i śrubokręt już nie wystarczą.

Spory odsetek starych samochodów

W Polsce królują stare samochody. Nie są to jednak wypieszczone klasyki, a zwykłe auta użytkowane na co dzień. Średnia wieku auta w naszym kraju wynosi 13 lat i jest to jeden z najgorszych wyników w Europie. Stopniowo auta te będą wypierane przez nowsze modele.
Starsze auta generują większe zyski w sektorze napraw motoryzacyjnych. Zazwyczaj wymagają częstszych i bardziej skomplikowanych ingerencji mechanika, niż samochody, które niedawno wyjechały z salonu.

Rozwój dystrybucji Internetowej

All Best PartsW ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój Internetu i świadczonych za jego pośrednictwem usług. Sprzedaż online części i akcesoriów samochodowych rośnie i będzie wciąż rosła. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się przedmioty, które łatwo dobrać samodzielnie. Dobrym przykładem są opony, które może zamówić nawet laik i poprosić o ich dostawę bezpośrednio do wybranego wulkanizatora. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które zachęca do zakupów online.
Prężnie rozwija się również handel używanymi częściami samochodowymi, które można przeglądać nie wychodząc z domu. Wcześniej na szrotach kupowali tylko mechanicy, teraz dostęp do takich części jest bardzo ułatwiony oraz ma dużo większy zasięg geograficzny. Wpływa to na wzrost konkurencji pomiędzy częściami nowymi, a używanymi. Trzeba jednak pamiętać, że tylko te pierwsze objęte są gwarancją.