Przyjedź busem do Holandii i poznaj uroki Amsterdamu

Co warto zobaczyć w Holandii

Niderlandy warto odwiedzić z wielu powodów. Każdy znajdzie w tym kraju coś dla siebie – zależnie od zainteresowań. Sam Amsterdam ma około 7000 zabytków, co trzeba przyznać jest niebagatelną liczbą.

W tym wpisie skupimy się na tym, co Holandia ma do zaoferowania miłośnikom przyrody, a zwłaszcza wielbicielom skrzydlatych stworzeń, czyli po prostu ptaków.

Holandia – raj dla wędrowców

Mowa o niewielkim stosunkowo kraju. Co ciekawe, jest najgęściej zaludnionym państwem w Europie – liczy bowiem około 17 milionów mieszkańców. Najludniejszym miastem jest – i nie powinno to dziwić – Amsterdam, który zamieszkuje ponad 800 tys. Ludzi.

Jak się okazuje, nie tylko przedstawiciele gatunku Homo sapiens znajdują w Niderlandach dogodne miejsce do życia i prawidłowego rozwoju. Jest ono równie atrakcyjnym miejscem dla ptaków, zwłaszcza tych przelotnych, którzy sporą część życia spędzają na długotrwałych i wytrwałych wędrówkach.

Linia brzegowa Holandii liczy 800 kilometrów, a przeszło połowa kraju znajduje się poniżej poziomu morza. Istny raj dla ptaków! Ale nie tylko – bo ich śladem ściąga wielu miłośników przyrody. Dotyczy to zarówno badaczy terenowych, ornitologów z wykształcenia, jak i amatorów nazywanych swojsko “ptasiarzami”.

Ściągają oni z wielu różnych krajów. Z Polski możemy dotrzeć do Holandii busem, dzięki któremu podróż upłynie w komfortowych warunkach.

Ważny szlak wędrówek

Przez Holandię wiedzie jeden z ważniejszych szlaków ptaków brodzących, które przeczesują namokłe tereny w poszukiwaniu smakowitych kąsków – przeważnie należą do nich nieskomplikowane stworzonka: bezkręgowce.

Co ciekawe, to właśnie w Holandii został zaobserwowany ciekawy ptak, chodzi o krzyżówkę biegusa małego z biegusem malutkim. Biegus malutki, choć niepozorny z nazwy, po zakończonych sukcesem lęgach leci z dalekiej północy aż na południową półkulę, gdzie spędza zimę w dość komfortowych warunkach.

Holandia słynie także z dużej różnorodności przebywającej tam gęsi. Można obserwować bardzo liczne stada tych inteligentnych oraz pięknych istot. Warto w tym wypadku zawitać do rezerwatu Lauwersmeer. Wilgotne łąki są rajem dla tych ptaków. Spotkamy się tam zarówno ze znanych nam z przelotów gęsi białoczelne jak i prawdziwe rarytasy. Niewątpliwie należą do nich zdumiewająca urodą, wspaniale wystrojona bernikla rdzawoszyja czy, jak nazwa wskazuje, nieskazitelnie biała śnieżyca.

Drogi idealne dla podróżników

Lubiący spędzać czas na łonie natury mają w Niderlandach bezpłatny dostęp do atrakcyjnych rezerwatów. Są one świetnie urządzone pod względem infrastruktury oraz przydatnego wyposażenia. Ważne jest też to, że Holandia słynie wprost z dobrze połączonych dróg.

Jedynie na jej zachodnich obszarach można czasem utknąć na chwilę w korku – ale bez wątpienia warto moment poczekać.