Daihatsu w całości Toyoty

Największy koncern motoryzacyjny świata niebawem będzie jeszcze większy. Toyota podpisała wstępne porozumienie w sprawie całkowitego przejęcia marki Daihatsu. Transakcja ma zostać sfinalizowana do sierpnia br.

Współpraca Toyoty i Daihatsu sięga 1967 r., kiedy to Toyota przejęła 16,8 proc. akcji mniejszej firmy. W 1995 r. pakiet akcji został zwiększony do 33,5 proc., zaś trzy lata później Toyota posiadała już pakiet kontrolny 51,2 proc. akcji firmy Daihatsu.

To jednak nie wystarczyło Toyocie i w tym roku stanie się jedynym właścicielem Daihatsu. Po podpisaniu kilka dni temu wstępnego porozumienia cała transakcja zostanie zakończona w sierpniu 2016 r. poprzez wymianę akcji.

Jak możemy przeczytać w wydanym oświadczeniu, „celem umowy jest wspólna praca obu firm nad wypracowaniem spójnej strategii, skupiającej się na segmencie małych samochodów. W ramach współpracy oba przedsiębiorstwa wykorzystają swoje mocne strony dla obopólnej korzyści i zrównoważonego wzrostu. Przyczyni się to do wzmocnienia wartości obu marek.”

Po połączeniu obie firmy zachowają jednak swoją tożsamość, osobne struktury i style zarządzania, a także linie modeli, które mają odpowiadać specyfice marki i preferncjom klientów. Oczywiście partnerska współpraca ma przynieść wiele korzyści, zwiększyć konkurencyjność i pozwolić na podjęcie nowych celów, głównie w nowych obszarach, gdzie istnieje realna szansa na duże wzrosty. Obie firmy mają wymieniać się swoimi zasobami, infrastrukturą oraz ekspercką wiedzą oraz posiadanymi już technologiami.

Daihatsu w dalszym ciągu będzie się koncentrować na rozwoju małych samochodów, wkrótce także dla Toyoty. Ponadto będzie wdrażać rozwiązania do gotowych produktów oraz rozwijać technologie obniżające koszty i zużycie paliwa. Toyota zaś będzie mogła się skupić w większym stopniu na technologiach związanych z ochroną środowiska, bezpieczeństwem, doświadczeniem kierowcy i pasażerów podczas jazdy oraz komfortem.

Źródło: http://www.autocentrum.pl/newsy/z-kraju-i-ze-swiata/daihatsu-w-calosci-toyoty/