Mazepin kierowcą rozwojowym Force India

Rosyjski kierowca Nikita Mazepin stał się częścią juniorskiego programu Force India. Oprócz tego w nadchodzącym sezonie będzie startował w wyścigach Formuły 3.

16-latek dołączył do hinduskiego zespołu „w zamiarze długoterminowej współpracy” i w tym roku będzie pełnił rolę kierowcy rozwojowego tej ekipy.

„Dołączenie do Sahara Force India jest niesamowitym uczuciem. To największy krok w mojej karierze i chcę podziękować Vijay [Mallaya] i wszystkim członkom zespołu za podarowanie mi tej szansy. Jestem jeszcze młody i muszę wiele się nauczyć, więc wszelkie wskazówki i doświadczenie Sahara Force India są naprawdę ważne dla mojego rozwoju” – powiedział Mazepin.

„Moim planem jest wystartować w przyszłości w Formule 1, a dzisiejsza informacja przybliża mnie do osiągnięcia  tego celu. Będę ciężko pracować, by pomóc zespołowi i zrobię wszystko, co w mojej mocy, by poprawić swoje umiejętności na torze oraz poza nim” – dodał.

Nikita, który jest synem miliardera oraz właściciela zakładów chemicznych Uralchem Dmitrija Mazepina, zadebiutował pełnoetatowo w wyścigach w 2014 roku. Zajął wówczas 2 miejsce w kartingowych mistrzostwach CIK-FIA. Rosjanin w ubiegłym sezonie rywalizował w Formule Renault 2.0 NEC, gdzie ostatecznie w klasyfikacji zajął 12 pozycję, kończąc wyścig w Spielbergu na podium.

„Dla Nikity to fantastyczna okazja, aby odbyć praktyki w Formule 1 i zostać w pełni osadzony wewnątrz naszego zespołu. Mamy duże doświadczenie w identyfikowaniu oraz wychowywaniu młodych talentów i jasnym jest, że Nikita jest bardzo zdolnym i zdeterminowanym zawodnikiem” – stwierdził szef Force India Vijay Mallaya.

„Planujemy skorzystać z jego pomocy w znacznym stopniu podczas prac w naszym nowym symulatorze, jak również podczas realizacji testów w sezonie, które będą odgrywać ważną rolę w rozwoju VJM09. To także ekscytujące dla zespołu móc rozpocząć współpracę z młodym rosyjskim kierowcą dzięki sukcesowi Grand Prix Rosji w ubiegłych latach. Jest to rynek o ogromnym potencjale dla Formuły 1” – dodał.

Źródło: motorsport.com

Źródło: http://www.swiatwyscigow.pl/f1/f1-news/item/9220-mazepin-kierowca-rozwojowym-force-india