holowanie pojazdu

Holujesz pojazd zimą? Sprawdź, za co grozi Ci mandat!

W okresie zimowym usterki mogące zakończyć się holowaniem samochodu zdarzają się często. Nigdy nie wiadomo, kiedy dotknie nas ta nieprzyjemna sytuacja, szczególnie jeśli auto nie jest nowe. Warto wiedzieć, jakich sytuacji podczas holowania unikać, aby nie narazić się na mandat – ostrzegają specjaliści z firmy DDAuto.pl, która na co dzień zajmuje się profesjonalny holowaniem pojazdów.

Na co uważać podczas holowania?

Pamiętajmy, że taryfikator mandatów nie wyróżnia okresu zimowego i letniego, za nieprawidłowe holowanie zimą jak i latem przewidziane są takie same kary. Podczas holowania należy pamiętać o tym, by pojazd holowany jak i holujący posiadał załączone światła mijania, musi zostać oznakowany trójkątem ostrzegawczym lub dawać żółte sygnały błyskowe. Jeśli widoczność na drodze nie jest dostateczna, holowany pojazd powinien mieć załączone światła pozycyjne. Przy działającym zaledwie jednym układzie hamulcowym należy stosować połączenie sztywne pojazdów, natomiast przy w pełni sprawnym układzie hamulcowym holowanie może odbywać się na połączeniu giętkim.

Kiedy nie można holować pojazdu?

Nie każdy pojazd da się holować – w przypadku w którym usterce uległ cały układ hamulcowy, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie lawety. Nie wolno ponadto holować pojazdu z lawetą i całkowicie zabronione jest holowanie na autostradzie. Pamiętajmy o tym szczególnie w zimie, kiedy usterek spowodowanych niskimi temperaturami powietrza nie brakuje, a zawsze podczas holowania jesteśmy narażeni na rutynową kontrolę patrolu policji.

Najlepszy rozwiązaniem będzie zlecenie holowania samochodu fachowej firmie, która zajmuje się holowaniem pojazdów. Firma DD Auto działa na terenie Koszalina i w okolicy, zapoznaj się z ofertą: https://www.ddauto.pl/auto-pomoc-koszalin/.