Renault prezentuje Alpine Vision

Renault wskrzesiło sportową markę Alpine. Już za niecały miesiąc na wystawie w Genewie zaprezentuje koncepcyjny jeszcze model Alpine Vision, a najprawdopodobniej już jesienią w Paryżu zobaczymy produkcyjną wersję pierwszego po dłuższej nieobecności modelu Alpine.

Wprawdzie Alpine Vision będzie jedną z gwiazd wystawy w Genewie, to jednak oficjalna premiera miała miejsce dziś podczas specjalnej imprezy zorganizowanej w Monte Carlo, a więc miejscu, gdzie marka Alpine święciła największe triumfy. Zaprezentowany koncept jest ewolucją prototypu Celebration, który ujrzał światło dzienne przed rokiem. Co ciekawe, choć wciąż mamy do czynienia z wersją koncepcyjną, według władz marki wersja finalna będzie w 80 proc. wyglądać jak Alpine Vision.

Nie znamy zbyt wielu szczegółów na temat pierwszego modelu ze sportowej stajni Alpine. Wiadomo, że będzie to elegancki, niewielkich rozmiarów i dość lekki model o dużej mocy, zapewniający świetne właściwości jezdne. I rzeczywiście, masa nadwozia nie przekroczy 1.100 kg, a silnik będzie umieszczony centralnie.

Według wstępnych, choć wciąż niepotwierdzonych informacji model ten będzie napędzany 1,6-litrowym silnikiem z turbodoładowaniem pochodzącym z Clio RS o mocy ok. 250 KM, choć może pojawić się również mocniejszy wariant z mocą przekraczającą 300 KM. Jednostka napędowa będzie współpracować ze znaną siedmiostopniową, dwusprzęgłową przekładnią EDC, przystosowaną jednak specjalnie do większej mocy Alpine.

Choć parametry nowego Alpine owiane są tajemnicą, wiemy, iż sprint ze startu do prędkości 100 km/h będzie trwał mniej niż 4,5 s.

Pierwszy model Alpine w wersji produkcyjnej ma się pojawić pod koniec bieżącego roku, ale do sprzedaży trafi w drugim kwartale przyszłego roku. Jeśli odniesie sukces rynkowy, kolejne modele ze sportowej serii pojawią się na rynku od 2018 r. Wśród planowanych modeli znajduje się również SUV o sportowym charakterze. 

Źródło: http://www.autocentrum.pl/newsy/z-kraju-i-ze-swiata/renault-prezentuje-alpine-vision/